Lipkavec pravý

Lipkavec pravý (latinsky Galium verum) je okúzľujúci bylinný drahokam, ktorý svojimi žiarivými žltými kvetmi a množstvom zdravotných výhod patrí medzi veľmi populárne byliny. Táto jemná trváca rastlina zdobí lúky a slnečné polia svojimi štíhlymi stonkami zdobenými zhlukmi drobných, žiarivo žltých kvetov. Okrem množstva zdravotných benefitov je stelesnením nádhery prírody.

Lipkavec pravý a jeho účinky

  • medzi najvyhľadávanejšie účinky lipkavca patrí podpora činnosti štítnej žľazy.
  • zlepšuje trávenie a odstraňuje bolesti brucha. Podporuje vylučovanie žlče a urýchľuje proces liečby pri ochoreniach žalúdka a čriev.
  • napomáha uvoľňovať menštruačné kŕče a tlmí reumatické bolesti.
  • lipkavec je známy aj svojimi očistnými účinkami. Je močopudný, prečisťuje a podporuje činnosť obličiek, pečene a lymfatického systému.
  • zlepšuje trávenie a odvádza nadbytočnú vodu z tela, pretože je močopudný, prečisťuje pečeň a obličky, tým zároveň zvyšuje obranyschopnosti organizmu.
  • odstraňuje bolesti brucha a migrénu, čo má asi súvislosť s tým, že čaj z lipkavca znižuje pocit stresu a zlepšuje kvalitu spánku
  • pomáha zmierňovať reumatické bolesti a menštruačné bolesti
  • zvonka podporuje hojenie rán, zápalov a ľahších popálenín. Je nápomocný vo forme obkladov a kúpeľov

Lipkavec pravý pomáha s hojením rán

Lipkavec pravý bol tradične oslavovaný pre svoje diuretické vlastnosti a podporu funkcie obličiek, vďaka podpore odstraňovania prebytočných tekutín z tela. Lipkavec okrem iného pomáha s hojením rán, vďaka čomu sa aj v minulosti používal vo forme obkladov na postihnuté miesta. Spája sa s ním ale tiež množstvo iných priaznivých účinkov a vďaka tomu ide o skutočne širokospektrálnu bylinu.

Tinktúra z lipkavca pravého

Ak vás uchvátila príťažlivosť bylinných liečiv, odporúčame vám vyskúšať esenciu lipkavca pravého v koncentrovanom elixíre - tinktúre. Už niekoľko kvapiek tinktúry z lipkavca pravého denne môže poskytnúť potenciálne výhody tohto botanického superhrdinu. Môžete ich konzumovať pod jazyk, rozpustiť vo vode či v čaji. Ide len o vašu preferenciu. Okrem toho sa lipkavec pravý používa aj v kozmetických výrobkoch na rôzne pleťové krémy, pleťové séra, telové krémy a iné produkty.