Kyselina hyalurónová: Neoceniteľný priateľ vašej pokožky

Kyselina hyalurónová: Neoceniteľný priateľ vašej pokožky. Vitajte vo svete starostlivosti o pleť, kde stredobodom záujmu je malá, ale silná kyselina hyalurónová. V tomto článku si predstavíme túto účinnú zložku kozmetických produktov, pozrieme sa bližšie na jej výhody a typy. V PANAKEIA veľmi dobre chápeme transformačnú silu tejto prírodnej zlúčeniny a preto sme ju zaradili do niektorých našich receptúr.

Kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová je látka prirodzene sa vyskytujúca v ľudskom tele, známa svojou schopnosťou zadržiavať vlhkosť. Je to zvlhčovadlo, čo znamená, že čerpá vodu z okolia a viaže ju na pokožku. To z nej robí výnimočnú zložku v kozmetických produktoch starostlivosti o pleť, najmä na hydratáciu. Ak to zjednodušíme a zovšeobecníme, táto kyselina sa často používa, aby zaistila potrebnú hydratáciu pokožky.

História a objav kyseliny hyalurónovej

kyselina-hyaluronova--neocenitelny-priatel-vasej-pokozky-1

Objav kyseliny hyalurónovej sa datuje do polovice 20. storočia, pričom k jej prvej izolácii a identifikácii došlo v roku 1934 maďarským chemikom Endre Balazsom. Pôvodne nazývaná "hyaluronan" pre svoj výskyt v sklovci oka (hyalos je grécky výraz pre sklo), neskôr sa stala všeobecne uznávaná ako kyselina hyalurónová. Balazs pokračoval vo výskume tejto zlúčeniny, čo viedlo k jej komerčnému využitiu v 70. rokoch. Prelom nastal, keď rozpoznal jej výnimočnú schopnosť zadržiavať vodu a poskytovať lubrikáciu kĺbom. Odvtedy si kyselina hyalurónová našla uplatnenie aj mimo medicíny a vďaka svojim pozoruhodným hydratačným a anti-agingovým vlastnostiam sa dostala aj do kozmetického priemyslu. Táto história podčiarkuje cestu zlúčeniny od vedeckého objavu k tomu, aby sa stala kľúčovou zložkou v mnohých kozmetických receptúrach, kde plní dôležitú úlohu a pomáha k udržaniu zdravšej a mladistvejšej pleti.

Výhody kyseliny hyalurónovej

Prečo by ste sa mali zaujímať o kyselinu hyalurónovú vo svojej rutine starostlivosti o pleť? Tu sú niektoré jej kľúčové výhody:

 • Intenzívna hydratácia: Kyselina hyalurónová dokáže zadržiavať až 1000-násobok svojej hmotnosti vo vode, čím poskytuje pokožke hĺbkovú hydratáciu.
 • Anti-aging vlastnosti: Zadržiavaním vlhkosti pomáha znižovať výskyt jemných liniek a vrások, čím dodáva pleti mladistvý vzhľad.
 • Podpora produkcie kolagénu: Kyselina hyalurónová prispieva k tvorbe kolagénu, podporuje pružnosť a pevnosť pokožky.
 • Upokojujúce vlastnosti: Má protizápalové účinky, vďaka čomu je vhodný pre citlivú alebo podráždenú pokožku.

Typy kyseliny hyalurónovej

Nie každá kyselina hyalurónová je rovnaká. Pri jej výbere je dôležité dbať na typ, kvalitu a výrobcu. Existujú rôzne typy vrátane nasledovných:

 • Vysoká molekulová hmotnosť: Poskytuje povrchovú hydratáciu.
 • Nízka molekulová hmotnosť: Preniká hlbšie do pokožky a ponúka výraznejšiu hydratáciu.
 • Kyselina hyalurónová s prekríženou väzbou: Používa sa v dermálnych výplniach pre dlhotrvajúce účinky.

Prečo vsadiť na kyselinu hyalurónovú?

Po začlenení do produktov prírodnej kozmetiky sa kyselina hyalurónová stáva superhrdinom starostlivosti o pleť. Jej schopnosť hydratovať, vypĺňať a omladzovať ju robí veľmi dôležitou v produktoch, ako sú:

 • Pleťové séra: Dodávajú koncentrovanú dávku hydratácie pokožke presne tam, kde to najviac potrebuje.
 • Denné krémy: Uzamknutie vlhkosti pre celodenné pohodlie pokožky. Z našej ponuky ide napríklad o denný krém KLEOPATRA.
 • Balzamy na očné okolie: Bojujte proti jemným vráskam a opuchom v jemnom očnom okolí.
 • Produkty proti starnutiu: Podporujú mladistvú a odolnú pleť.
 • Balzamy na pery: Pomáha chrániť pery pred vplyvom počasia a proti popraskaniu.

Iné dôležité zložky účinnej kozmetiky

kyselina-hyaluronova--neocenitelny-priatel-vasej-pokozky-2

Okrem kyseliny hyalurónovej zohrávajú v kozmetike rozhodujúcu úlohu rôzne podobné látky, ktoré pomáhajú a ktorých cieľom je zlepšiť zdravie a vzhľad pokožky. Patrí medzi ne napríklad glycerín, zvlhčovadlo, má podobnú schopnosť kyseliny hyalurónovej priťahovať a udržiavať vlhkosť, čím podporuje hydratáciu. Ďalšou významnou zložkou je kyselina glykolová, alfa hydroxykyselina (AHA), ktorá pomáha pri exfoliácii, podporuje hladšiu a jasnejšiu pokožku. Peptidy, zložené z aminokyselín, sú známe svojou úlohou pri stimulácii produkcie kolagénu, čím podporujú elasticitu pokožky. Retinol, derivát vitamínu A, je cenený pre svoje vlastnosti obnovujúce pokožku, pomáha redukovať jemné linky a vrásky. Bakuchiol je zas prírodná náhrada retinolu. Tieto látky, každá so svojimi jedinečnými vlastnosťami, často dopĺňajú kyselinu hyalurónovú v komplexných produktoch a rutinách starostlivosti o pleť, ktoré riešia rôzne aspekty zdravia a omladzovania pleti.

Prírodná kozmetika od PANAKEIA

V PANAKEIA si uvedomujeme početné výhody kyseliny hyalurónovej a jej efektívne a silné účinky. Naša prírodná kozmetika využíva silu tejto pozoruhodnej zlúčeniny na vyživovanie a zlepšenie vašej pokožky. Kyselina hyalurónová môže priniesť vo vašej rutine starostlivosti o pleť skutočné zlepšenie, dajte jej šancu a vaša pleť sa vám poďakuje.