LOPÚCH - sila prírody

Poznáme ho asi všetci...Ako deti sme si cez leto zvykli z neho robiť vejár...

Rastie takmer všade,no my mu málokdy venujeme pozornosť. Možno ste nevedeli,ale lopúchom sa dajú diagnostikovať zápalové procesy a potom následne liečiť.. tak to už je čo povedať.

Lopúch síce všemocný nie je,ale jeho účinky sú veľmi silné. Pýtate sa prečo? Pretože obsahuje veľa prospešných látok,vďaka ktorým môžme hovoriť o ňom ako o liečivej rastline..Sú to proteíny, inulín, polysacharidy, silice, horčíny, bielkoviny, živice, sulfáty a fosfáty horčíka,vápnika a draslíka.

Zo stredovekých spisov je známe,že lopúch sa používal na liečenie rôznych bolestí.V dnešnom svete  je v ľudovom liečiteľstve veľmi cenný a využiva sa okrem iného aj na liečbu cukrovky, dny, zápalov kĺbov, psoriázy a kožných defektov.

V našich končinách môžeme naraziť hlavne na tri druhy lopúchov – väčší, menší a plstnatý. Majú podobné účinné látky a rovnaké liečivé účinky. Skôr, ako sa im budeme venovať, popíšeme si spôsob diagnostikovania zápalov pomocou listov lopúcha.

Diagnostika s lopúchom - Už oddávna je známa diagnostická metóda pomocou lopúchového listu. Odporúča sa praktikovať ju aspoň jedenkrát ročne: Celé telo zabalíme do listov lopúchov a previažeme ich pevnejšie elastickým obväzom. Ideálne je, ak takto pôjdeme spať, minimálny čas by však nemal byť kratší, ako štyri hodiny. Spôsob prikladania listov – vrchnou stranou k pokožke. Keď čas pôsobenia uplynie, odviažeme obväz a postupne skladáme z tela listy. Prezeráme ich a zaujíma nás hlavne ich farba. Ak sa niekde zmenila, znamená to, že máme v tej časti tela zápal. Dôležitá je tiež samotná zmenená farba – ak je škoricová, znamená to silný zápal, ak čierna či hnedá, signalizuje stredný zápal. Na veľkosti farebnej škvrny nezáleží. Môže mať len pár cm2, no môže byť aj cez celý list. Pri silných zápaloch sa môže list lopúchu po odviazaní obväzu drobiť, nakoľko reaguje vysychaním.

Vysoko oceňované sú antibakteriálne a upokojujúce účinky rastliny. Výťažok z lopúchového koreňa bol v minulosti považovaný za afrodiziakum, z ktorého údajne vyťažia najmä muži. Hovorí sa o ňom, že stimuluje vzrušenie a sexuálne funkcie. Okrem toho tiež dokáže napraviť pokazené trávenie, ktoré je všeobecným základom zdravia.

 Lopúch pôsobí proti stafylokokom vyvolávajúcim infekcie, je skvelým čistiacim prostriedkom pri kožných problémoch, akné, impetingu, plesniach, ekzémoch, lupinách, abscesoch a furunkuloch. Podávaná vnútorne podporuje látkovú výmenu a je veľmi užitočná pri diabete, dne alebo reume.
V posledných rokoch sa užíva ako súčasť detoxikačných kúr, pretože napomáha pri odvodňovaní organizmu

Pri bolestiach v hrdle, zápale ústnej sliznice a paradontóze je lopúch vhodný aj ako čaj na vyplachovanie a kloktanie. Povzbudzuje žlčník, čistí obličky a účinne pôsobí proti plesniam a baktériám.

V čom nám ešte pomôže sila lopúcha?

  • má močopudné a potopudné vlastnosti
  • prečisťuje krv a má antibakteriálny účinok
  • zlepšuje látkovú výmenu
  • slúži ako prevencia pred kardiovaskulárnych ochorení, znižuje vysoký krvný tlak
  • prečisťuje a podporuje pečeň má detoxikačný účinok
  • pomáha pri zápaloch ústnej dutiny
  • napomáha pri ochoreniach kĺbov a artrózach rozličného pôvodu
  • upokojuje nervy, odstraňuje stres a zlepšuje spánok

 

A teda v neposlednom rade nesmieme zabudnúť,aký je nápomocný aj v starostlivosti o vlasy.Vlasy sú korunou krásy, no vysoké percento populácie trápi nadmerné vypadávanie. Koreň lopúcha však ponúka prírodné riešenie tohto nepríjemného problému. Práve odvar z tejto časti rastliny posilňuje vlasové cibuľky, podporuje zdravý rast vlasov.

Sme radi, že ste si článok prečítali a dúfame, že sa budete pozerať na lopúch aj z inej strany.

TINKTÚRU Z LOPÚCHU KÚPITE TU