Lipkavec, poznáte ho?

Určite nie tak známa bylinka, ako skôr burina. Jej názov je priamo úmerný jej lepivej štruktúre. S radosťou sa ti nalepí na nohavice, či ponožky počas pobytu v záhrade.

Lipkavcov je viac druhov. Spomína sa syridlový, marinkový, obyčajný, lesný, či mäkký. Podľa bylinkárky M. Trebenovej, majú rovnaké účinky. Lipkavec rastie na suchých svahoch, me­dziach a lúkach v celej Európe i Ázii.

Rastlina v sebe ukrýva kuramín, vitamín C, flavonoidy, triesloviny i menšie množstvo silíc. Pripisujú sa mu antioxidačné, dezinfekčné aj protizápalové účinky.

Medzi najvyhľadávanejšie účinky lipkavca patrí podpora činnosti štítnej žľazy.
Zlepšuje trávenie a odstraňuje bolesti brucha. Podporuje vylučovanie žlče a urýchľuje proces liečby pri ochoreniach žalúdka a čriev.
Napomáha uvoľňovať menštruačné kŕče a tlmí reumatické bolesti.
Lipkavec je známy aj svojimi očistnými účinkami. Je močopudný, prečisťuje a podporuje činnosť obličiek, pečene a lymfatického systému.
Zvonka podporuje hojenie rán, zápalov a ľahších popálenín. Je nápomocný vo forme obkladov a kúpeľov.

Účinne napomáha pri:

Po odtučňovacích kúrach, opuchoch a ochorenia ľadvín. Bylina znižuje chuť do jedla, čistí obličky a pôsobí proti zápalu ľadvín, podporuje liečbu glomerulonefritidy.

  • Pôsobí tiež proti nočným kŕčom v lýtkach a pocitu nekľudných nôch.
  • Zlepšuje funkciu lymfatického systému a vodného hospodárstva v tele.
  • Zvonka sa užíva na nehojacé sa kožné zápaly, furunkly, opuchy.

Lipkavec v sebe ukrýva glykozidy, triesloviny, saponíny či minerálne látky. Vyznačuje sa antioxidačnými, dezinfekčnými aj protizápalovými účinkami. Je veľmi nápomocný pri rozličných tráviacich ťažkostiach, akými sú napríklad nafukovanie, bolesti brucha či spomalené trávenie. Táto bylinka podporuje vylučovanie žlče aj proces liečby pri ochoreniach žalúdka a čriev.

Lipkavec je však známy aj svojimi očistnými účinkami. Vplýva najmä na vyplavovanie škodlivín z niekoľkých vnútorných orgánov. Vhodný je na prečistenie obličiek, pankreasu, pečene i lymfatického systému. Navyše podporuje ich správnu činnosť. Blahodarne tiež pôsobí na funkciu štítnej žľazy. Táto rastlina je charakteristická i močopudnými účinkami a schopnosťou tlmiť menštruačné kŕče či reumatické bolesti. Lipkavec taktiež predstavuje liek na kožné problémy. Podporuje hojenie rán i ľahších popálenín a eliminuje kožné zápaly

Opäť ďaľšia burinka, ktorú nám príroda dala a môžme využívať jej liečivú silu. Teraz, práve v tomto letnom období, keď si dávame pozor na štíhlu líniu je to naozaj skvelý pomocník.

 

TÍNKTÚRU Z LIPKAVCA KÚPITE TU